Papuošalų prabos
-
Praba - tai santykinis tauriojo metalo kiekis lydinyje. Lietuvoje prabas ir prabavimą apibrėžia įstatymas, o tauriųjų metalų ir jų gaminių priežiūra bei aukso prabos tikrinimas, remiantis šiuo įstatymu, atliekamas Lietuvos prabavimo rūmuose. Aukso prabą tikrina ir nustato tik patyrę specialistai. Lietuvos valstybiniai kontroliniai prabavimo ženklai, kurie patvirtina tauriojo metalo prabą, yra šie:
Lietuvos valstybinis kontrolinis prabavimo ženklas – Lietuvos Respublikos nustatytas ženklas, kuris patvirtina, kad jį turintis gaminys yra Lietuvos prabavimo rūmų patikrintas ir paženklintas ir atitinka ženkle arabišku skaičiumi išreikštą prabą, rodančią tauriojo metalo dalių skaičių lydinio masės tūkstantyje dalių.
Nustatytas aukso prabos žymėjimas yra 375, 585, 750, 916 ir 999. Tai atitinka 9, 14, 18, 22 ir 24 karatines prabas. Pavyzdžiui, žymėjimas aukso praba 750 parodo, kad gaminyje yra ne mažiau 75% gryno aukso, likusioji dalis - įvairios priemaišos. Kuo praba didesnė, tuo lydinyje daugiau aukso, todėl ir juvelyrinis dirbinys kainuoja daugiau. Brangiausia praba yra 999, nes tokiame lydinyje yra 99% aukso, tačiau papuošalai dažniausiai gaminami iš 585 ir 750 aukso prabos. Aukso praba žymima ant juvelyrinio dirbinio, mažiausiai matomoje vietoje. Renkantis auksinį papuošalą taip pat reikėtų nuspręsti kokios spalvos auksą naudoti. Galimas kelių aukso spalvų derinimas. Šiuo metu populiariausios aukso spalvos - raudona, geltona ir balta.
Natūrali aukso spalva yra geltona, tad aukso spalvą lemia pridėtiniai metalai.